salata sosları

Salata sosları ile salatalar yeni kıvama kavuşmakta, kuruluk hissi gitmektedir. Deniz ürünleri yanına yapılacak salatadan, sebze yemeklerinin yanına yapılacak salataya kadar çok geniş seçenekleri olan salatalar günümüzde sağlıklı beslenebilmek adına diyetlere de eşlik eden vazgeçilmez besin kaynaklardır.

Hangi salatalarda hangi soslar kullanılır?

• Bulgur salatası içerisine ekşili salata sosu koyularak ikram edilince lezzet açığa çıkacaktır
• Rus salatasında mayonezli salata sosu konularak lezzet açığa çıkabilecektir
• Yaz salatasında sirkeli salata soslarından faydalanarak ağır akşam yemeklerinin sindirilmesi kolay hale gelebilecektir.
• Ton balıklı salata üzerine hazırlanacak limonu- zeytinyağlı salata sosu ile ana lezzet yakalanacaktır
• Kısır salatası üzerine nar ekşili salata sosu hazırlanarak istenen lezzete kavuşulacaktır
• Acılı kaşık salata için baharatlı salata sosu hazırlanarak acı etkisi çoğaltılabilinecektir
• Lahana salatasına konulacak kimyonlu- dereotlu salata sosu ile salata daha cazip hale gelebilecektir
Salata sosları;
• Genel olarak salata sosları hazırlanırken içerisine; zeytinyağı, limon, sirke, baharat çeşitleri koyularak soslar hazırlanmaktadır. Bu salata sosu en geneldir ve her çeşit salatada ana sos malzemesi olabilecek türden malzemelerdir.
• Sebzeli salatalarda ise daha çok mayonezli salata sosları, ketçaplı salata sosları, baharatlı salata sosları, kuruyemişli salata sosları kullanılabilmektedir.
• Deniz ürünlerinin yanına hazırlanacak Akdeniz salatası, yeşil salata gibi ürünler için limonun etkisinden yararlanıp ekşili salata sosları kullanıyor olmak hoş aromaların ağızda dağılmasına neden olabilecektir.
Sos malzemeleri kullanırken yemek kültürü oldukça önemlidir. Yöresel olarak insanlar acıya- baharata düşkün olabilecektir. Nar ekşisini salata soslarına katmak, baharatlardan- otlardan yardım almak ve zeytinyağını çok kullanmak yine yörelere göre değişecek bir içeriktir.
Salata sosları genel olarak ısınma sürecinden geçmeyen ve kolay hazırlanan karışımlardır. Bu karışımlara malzemeler eklenirken reçetedeki sıraya göre ekleyebilmek çıkacak sonucu değiştirecektir. Özellikle hazırlanmış salata sosları gireceği salataya servis anında karıştırılmalıdır. Tuzlu salata sosları salatayı soldurabilecek ve hoş olmayan görüntüyü almasına neden olabilecektir. Salata soslarında kullanılacak olan krema, yoğurt, mayonez, ketçap gibi ısıya dayanıksız maddeler dış ortamlarda uzun süre bekletilmemelidir. Aksi takdirde lezzette ekşimsi tatlar oluşacak, bakteri üreyebilecektir. Bu içerikteki salata sosları iç malzemeye eklenmiş ise salatalar soğuk ortamlarda bekletilerek, sağlık açısından problemlere yol açmasına izin verilmemelidir.
salata sosu çeşitleriSalata soslarında lezzet yaratabilmek için doğru malzeme eşleştirmesi önemlidir. Şekerin yakışmayacağı bir iç malzemeye şeker katıp tatlandırmak ekşi tadı kesebilecek ve arzu edilen damak doygunluğunun önüne geçebilecektir.
Türk kültüründe var olan salatalar her evde yapılan ve akşam yemeklerinin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca makarna salatası, kısır, bulgur salatası gibi salatalarda davetlerde ikramlıkların içerisinde yerini almakta içerisine katılacak salata sosları ile esas ikramlıkları gölgeye düşürebilmektedir. Salatadan daha önemli içerisine katılacak sostur…

Yazar Hakkında

Cevap Yaz